Mammobus LUX MED - bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat
27 kwietnia 2018 w Siedlcach na placu Sikorskiego.
„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”
Badanie jest bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Na badanie można zgłosić się w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.
Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:
- w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu
- lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach (dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2)
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.
Konferencja - Zabezpieczenie mieszkańców domów pomocy społecznej w świadczenia pielęgniarskie - organizowana przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych 18 kwietnia 2018 r.
Rejestracji na konferencję można dokonać pod adresem:
w terminie do dnia 30 marca 2018 r.
Program i szczegółowe informacje zobacz pdf
Cała treść życzeń zobacz PDF
Szanowni Państwo,
W związku z podjęciem współpracy NRPiP ze Szkołą Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie w zakresie przeprowadzenia badania, którego celem jest określenie faktycznego stosowania regulacji prawnych dotyczących wypisywania przez pielęgniarki i położne recept w ramach samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych oraz w ramach realizacji zleceń lekarskich (kontynuacja leczenia) oraz prowadzenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, prosimy o wypełnienie ankiety zamieszczonej pod linkiem. Pismo przekazuję w związku z prośbą Pani Zofii Małas Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Link do ankiety:
Po zakończeniu badania wyniki ankiety zostaną przekazane do OIPiP.
Z wyrazami szacunku
Hanna Sposób